GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Matservisdelar 6423599
*
nr 642 3599
Matservisdelar
12 delar, Maria, Rosenthal, KOPPAR / FAT / ASSIETTER
Utrop:
100 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 31 maj 2010
kl 19:23:02
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/5 15:27:35
1
100 kr
31/5 17:24:27
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter desserttallrik fat koppar maria matservisdelar mattallrik rosenthal tallrik tallrikar
-
3115 Matservisdelar
26 delar, Höganäs, 1970-tal. Diameter: 16-24 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:59
*
Matservisdelar
nr 642 3599
Matservisdelar
12 delar, Maria, Rosenthal, KOPPAR / FAT / ASSIETTER
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 31 maj 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/5 15:27:35 | 1 | 100 kr |
31/5 17:24:27 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter desserttallrik fat koppar maria matservisdelar mattallrik rosenthal tallrik tallrikar
-
3115 Matservisdelar
26 delar, Höganäs, 1970-tal. Diameter: 16-24 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:59